pro 14, 2020

Nenechávejte nákup vánočního kapra na poslední chvíli!


Pro vánoční prodej ryb je vše připraveno

 

Kapr patří mezi tradiční symboly českých Vánoc, ale ne každý možná ví, že jde o relativně novou tradici. Ke staročeským vánočním pokrmům patřily takové pochoutky jako je černý kuba, z polévek hrachová či houbová. Kapr se na vánočním stole začal objevovat až na začátku 19. století, a to spíše v rybníkářských oblastech, či v zámožnějších rodinách.

Pro českého zákazníka bude v období letošních Vánoc navzdory trvající zhoršené epidemiologické situaci připraveno stejně jako v minulých letech dostatečné množství ryb v požadované kvalitě, ať už se jedná o kapra I. třídy (do 2,5kg), nebo kapra výběr (nad 2,5 kg). Pro spotřebitele je potěšitelná zpráva, že se ceny živých ryb budou pohybovat na úrovni loňského roku, a to v rozmezí přibližně 70 – 120 Kč/kg. Konečná cena pro zákazníka odráží více aspektů, jako je například původ ryby, místo jejího prodeje nebo logistická náročnost. Z hlediska spotřebitele je nejvhodnější nákup ryb přímo na sádkách či dalších prodejních místech chovatelů ryb, ať už z pohledu kvality, ceny a kvalifikovaného personálu.

Jediný rozdíl v případě stánkového prodeje oproti minulým letům bude povinné dodržování všech bezpečnostních opatření vedoucích k zamezení šíření COVID-19 (používání roušek či respirátorů, dodržování povinných dvoumetrových rozestupů, ve vnitřních prostorech omezený počet zákazníků apod.).

Oficiální seznam všech aktuálních prodejních stánkových míst naleznete na webu Státní veterinární správy https://www.svscr.cz/zivocisne-produkty/seznam-sezonniho-prodeje-zivych-ryb/, popřípadě je možné vybrat přímo ze seznamu stálých prodejců ryb https://rybanatalir.cz/najdi-sveho-rybare.

 

Pravidelná konzumace ryb výrazným způsobem posiluje imunitu člověka

Během zimního období se čím dál více hovoří o zaručeném zdroji vitamínu D v potravinách a jeho pozitivním vlivu na posílení imunity. Z hlediska obsahu patří ryby mezi jeho nejbohatší přírodní zdroje.  Zajímavé srovnání obsahu vitamínu D v rybách a rybích olejích shrnul ve své zprávě Státní zdravotní ústav (SZÚ). Z ní vyplývá, že nejvyšší obsah vitamínu D se nachází v oleji z tresčích jater. Co je ale nadmíru pozitivní, je jeho vyšší obsah v nejčastěji u nás konzumovaných sladkovodních rybách, a to kaprovi i pstruhovi! Především kapr, tato mnohými lidmi často opomíjená ryba, má ve srovnání s běžně dostupnými mořskými rybami (např. lososem, štikozubcem, mořským vlkem, pražmou, treskou a dalšími) výrazně vyšší obsah vitamínu D. Spolu s přihlédnutím k značnému podílu omega 3 mastných kyselin můžeme o naší nejrozšířeněji hospodářsky chované rybě směle hovořit jako o nutričně, dietologicky a zdraví prospěšné „lokální“ potravině.

 

Oblíbený recept na netradičního vánočního kapra:

Kapr pečený na kmíně s rukolovým salátkem a vařeným bramborem

http://www.cz-ryby.cz/news/77/16/Oblibeny-recept-na-netradicniho-vanocniho-kapra

Kontakty

Kde nás najdete? Jak se nám dovoláte?

Lidická 2156/108a, 370 01 České Budějovice

+420 387 312 348, +420 387 435 960

info@cz-ryby.cz

Napište nám

Můžete se nám ozvat i pomocí tohoto formuláře: